Balázs Júlia (1907-1990), az első magyar csillagásznő, imádta a görög mitológiát, a verseket, balladákat, evezett, síelt, megmászta a kínai nagy falat, négy gyerek nevelése és a háztartás vezetése mellett is kutatóként jelentős eredményeket ért el. Családjával a Svábhegyi Csillagvizsgálóban lakott, amit ők csak Csillagdának neveztek.

Önellátás és tudomány, avagy egy karrier első lépései

A Csillagdában folyamatosan zajlott az élet. Ezt ma már nehéz elképzelni, de a többi kutató családjával együtt egy önálló kis birtokot alakítottak ki. Háziállatok (tyúkok, disznók, nyulak, kecskék), veteményes, gyümölcsös és rózsakert mind-mind a részét képezték ennek a kis birodalomnak, de személyzet is volt (suszter, méhész, takarítónő). Az intézményt a Pázmány Péter Tudományegyetem alá csatolták, Balázs Júlia ott végzett (1936-ban doktorált fizikából) és először gyakornokként került be a csillagvizsgálóba.

 

Amikor a két műszak egy napra esik

1939-re már asszisztensként alkalmazták, és ebben az évben ment férjhez Detre Lászlóhoz, a neves csillagászhoz, aki szintén ott dolgozott, adjunktusként, majd obszervátorként (tudományos megfigyelőként). Tanulmányai egy részét vele együtt publikálta, de jelentős önálló eredményei is voltak. 1941-ben született meg első gyermekük, akit még három követett és innentől az éjszaki megfigyelések kiegészültek a napközbeni főzéssel és gyerekneveléssel, így hát nem csoda, hogy állítólag bárhol és bármikor el tudott aludni.

Balázs Júlia csillagász ikergyermekeivel, Szabolccsal és Zsolttal

Az ikrekkel, Szabolccsal és Zsolttal

Földi küzdelmek és égi kalandok

Esténként görög mitológiai történeteket mesélte a gyerekeknek, ő is azokon nőtt fel, kislányként a csillagokat leste, hátha valamelyik szereplőt megpillantja. Ennek ellenére színésznő szeretett volna lenni, a csillagászat csak később kezdte érdekelni. A Csillagdában igazi vezéregyéniség volt, társaságkedvelő és vidám, ő szervezte a kerti partikat is. Ugyanakkor kemény munkát végzett, télen sokszor -25 Celsius-fokban, órákig mozdulatlanul ülve végezte megfigyeléseit.

 

Nem csak hazai sikerek

A sok erőfeszítés végül meghozta eredményét, a róla elnevezett Balázs Júlia-féle elméletet (az RR Lyrae változócsillag periódusváltozásairól), más néven a „ferde rotátor” hipotézist. Ő volt az első a világon, aki elegendő mennyiségű csillagászati képet készített, hogy az úgynevezett RR Lyrae-csillagok pulzációváltozásainak okára magyarázatot találhassanak. Kollégájával, Szeidl Bélával szintén elsőként sikerült egy másik csillagon mágneses ciklust kimutatniuk. Férjével közös munkái is komoly elismeréseket arattak. 1955-ben a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) tagja lett, 1972-ben pedig kandidátusi címet kapott. 2019-ben megjelent róla egy könyv is, “A lány, aki csillagász lett” címmel.

Kertész Edina könyve: A lány, aki csillagász lett

Kertész Edina könyve Balázs Júliáról Forrás: https://aranynapokbudapest.blog.hu

 

Közösen a tudományért

Lászlóval igazi, elkötelezett tudósokként mindent megtettek a tudományért és az intézményért. Az orosz megszállás alatt László elérte, hogy bár lovakat és katonákat szállásoltak el a kupolában és a házakban, a Csillagda bizonyos területeiről (pl. könyvtár) sikeresen ki lettek tiltva a szovjetek. Ilyen körülmények között is folytatták a munkát. Szentgyörgyi Albertnek, aki a háború után Amerikába invitálta őket, nemet mondtak végül, mert “mi lesz a Csillagdával, ha mi innen elmegyünk?  Érdemeik közé sorolható országunk legnagyobb és legjobban felszerelt csillagvizsgálójának, a Piszkéstetői Obszervatóriumnak a létrehozása. Közös publikációik is komoly elismeréseket arattak.

 

Hagyaték és élő örökség

Balázs Júlia 1955-ben a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) tagja lett, 1972-ben pedig kandidátusi címet kapott. 2019-ben megjelent róla egy könyv is, “A lány, aki csillagász lett” címmel. Könyvtárát és hagyatékát a székesfehérvári Titkok Háza kapta meg, hogy az ott alapított Balázs Júlia Műhelyet (BJM) gazdagítsa. A tervek szerint többek között lesznek asztronómiai és asztrofizikai élménypedagógiai foglalkozásokat, tudományos ismeretterjesztés, és egy digitális planetárium is. Ennek első lépéseként 2022-ben megrendezték a Balázs Júlia Emlékkonferenciát, ahol unokája, a családi hagyományokat folytató Detre Örs Hunor csillagász és űrkutató is előadást tartott.