CanSATLAB egyetem
Oktatóvideóink
A CanSatLab Egyetem célja, hogy összegyűjtsük vagy elkészítsük azokat a videókat nektek, amelyek segítségével minden fontos dolgot el tudtok sajátítani, amivel csak találkozhattok egy CanSat-projekt során. Videótárunkat folyamatosan bővítjük, érdemes gyakran visszanézni ide.
CANSAT-verseny oktatóvideói
CanSAt-verseny oktatóvideók
CANSAT-VERSENY oktatóvideók
Szoftverek
A leendő CanSatünk szoftveres programozásáról kaphattok alapvető ismereteket. Betekintést nyerhettek az alapvető szoftverekbe, azok felépítésébe, esetleges programozási hibákba és hogy hogyan is néz ki egy megfelelően összeállított program, illetve annak futtatása. (Forrás: Magyar Asztronautikai Társaság)
CANSAT-Verseny oktatóvideók
Soft skills
A csapat irányítása, menedzselése és a motiváció fenntartása sokatoknak nehézséget okozhat. Ebben a videóban az úgynevezett “soft skillek”-ről beszélünk. Olyan képességekről, melyek elengedhetetlenek egy sikeres CanSat-projekt véghezviteléhez. (Forrás: Magyar Asztronautikai Társaság)
CANSAT-Verseny oktatóvideók
Ernyő 1. rész
A CanSatünk működésbeli fizikai hátterét vesszük górcső alá, hogy megértsük, mi történik egészen a földetérésig. Ábrákkal szemléltetve mutatjuk be az ejtőernyő szerepét (annak fizikai működését, kialakítását, konstrukcióit), illetve a CanSat-rendszer környezettel való kölcsönhatásait. (Forrás: Magyar Asztronautikai Társaság)
CANSAT-Verseny oktatóvideók
Ernyő 2. rész
Az első részben elsajátítottuk a CanSatünk ejtőernyőjének működését és fizikai alapjait. Most következhet egy konkrét gyakorlati példa megoldása, ahol választ kapunk arra, hogy mekkora sugarú ernyőt kell terveznünk annak érdekében, hogy elérjük a kívánt sebességet. (Forrás: Magyar Asztronautikai Társaság)
Gyakori kérdések
Mi az a CanSat?
A CanSat egy a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) által középiskolások részére szervezett, az űripart bemutató és népszerűsítő verseny, ahol egy műholdszimuláció a feladat: egy üdítősdoboznyi térfogatba fogtok beépíteni egy műholdat, miközben egy igazi űrmisszió minden fázisát megvalósítjátok.
Kik indulhatnak?
3-6 fős csapatokban nappali tagozatos, középfokú intézményben tanuló, 14-20 éves diákok, a 9-12. (vagy annak megfelelő) évfolyamokból. A kiírásban részletesen benne lesznek a feltételek.
Hogyan jelentkezhetek?
A versenyre elsősorban csapatokat várunk, keress az iskolán belül/baráti körben másokat is, akiket érdekelhet, és szólj a fizika (vagy egyéb, a témakörbe illő szak-) tanárodnak. Utána add be/adjátok be a jelentkezéseteket.
Mennyibe kerül?
Maga a nevezés ingyenes, de a CanSat-hez szükséges alkotóelemeket a csapatoknak kell megvásárolniuk.
Én még nem csináltam ilyet, lehetetlennek tűnik.
Erre van a CanSatLab. Lesznek előadások, gyakorlati órák, mentorok, észrevétlenül mindent meg fogsz tanulni, ami szükséges hozzá. Nulla induló tudással is jutottak már csapatok a döntőbe. 🙂
Mi az a CanSatLab?
A CanSatLab non-profit szervezetként biztosítja a CanSat-verseny hátterét, egy országos laborhálózattal, cégek, egyetemek és magánszemélyek közreműködésével. Laborokkal, munkaeszközökkel, előadásokkal, mentorálással segíti a versenyzőket.
Szeretnék indulni, de nincsen csapatom.
Írjál a szervezőknek, volt már rá példa, megoldjuk. 🙂
Mikor lesz legközelebb CanSat-verseny?
A versenyre általában ősszel indul a regisztráció. Erről a verseny honlapján tudsz tájékozódni, de ha feliratkozol a hírlevélre, akkor biztosan nem maradsz le róla.
Mi a verseny folyamata?
A verseny kiírása után elindul a regisztráció (kb. 1 hónapotok lesz rá), majd 6 hónap alatt kell elkészülnötök. A 10 döntős csapat CanSatje kerül felbocsátásra a döntőben. A nyertes csapat utazik Hollandiába, ahol egy exkluzív programon vehetnek részt az ESA (Európai Űrügynökség) űrkutatási központjában a többi ország nyerteseivel együtt.
Olvass érdekességeket az űrkutatás világából!
Ne felejtsétek, nem csak videókkal, hanem érdekes írásokkal, cikkekkel, interjúkkal is igyekszünk segíteni titeket. Íme néhány a legfrissebb írásunk közül:
A Hold nem eladó, de égitestet elnevezhetsz – mégis hogyan?
Bár a Holdon telket vásárolni vagy csillagot elnevezni a törvények szerint nem lehet, sok cég mégis olyan ajánlatokkal próbálkozik, amelyek hivatalosnak tűnnek. De mi a helyzet a valódi lehetőségekkel? Hogyan adhatunk nevet egy égitestnek vagy akár egy Mars-járónak?...
A sarki fény nyomában Magyarországon
Idén közel húsz alkalommal láthattunk kisebb-nagyobb sarki fényt Magyarországon, és a következő hónapokban is számíthatunk még a feltűnésére. Vajon ezt honnan tudhatjuk? Egyáltalán mikor és hogyan alakul ki ez a természeti jelenség? A sarki fény kialakulása A...
Nyílt napok! Ismerkedj meg modern laborjainkkal!
Idén 84 csapat jelentkezett a CanSat Hungary 2025 versenyre. Limitált a laborhelyek, nyílt nap időpontok száma. Jelentkezz minél hamarabb e-mailünkön, hogy a laborhelyeink segítségével a te csapatod győzzön! Ezeken a helyszíneken igazi high-tech eszközökhöz juthatsz,...
A CapySat az ESTEC-ben járt
Az ESA Európai Űrkutatási és Technológiai Központjába, a noordwijki ESTEC-be látogathattak a CanSat verseny győztes diákjai. Boda Mátét és Gollmer Henriket kérdeztük hollandiai élményeikről. Az ESTEC, az Európai Űrkutatási és Technológiai Központ, az ESA egyik fontos...
Üdítősdoboz-méretű műholdakat bocsátottak fel diákok a hétvégén
Dr. Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos megnyitójával hétvégén lezajlott az idei CanSat-verseny döntője. A Magyar Asztronautikai Társaság szervezésében zajló versenyen idén minden korábbi rekordot megdöntve 48 középiskolás csapat indult, akik több...
Egy különdíjas csapat élménybeszámolója a 2024-es CanSat-versenyről
Lassan egy héttel a Cansat-verseny lezárultát követően kezdenek lecsendesedni az átélt élmények és már könnyebb összefüggően mesélni róla. Sorozatunkban a 2024-es verseny résztvevőinek, győzteseinek élménybeszámolóit osztjuk meg veletek, ők hogyan élték meg a több...