Bár a Holdon telket vásárolni vagy csillagot elnevezni a törvények szerint nem lehet, sok cég mégis olyan ajánlatokkal próbálkozik, amelyek hivatalosnak tűnnek. De mi a helyzet a valódi lehetőségekkel? Hogyan adhatunk nevet egy égitestnek vagy akár egy Mars-járónak?

Miért nem lehet telket venni a Holdon?

A közelmúltban egyre többen próbáltak telket vásárolni a Holdon, azonban fontos tisztában lenni a jogi háttérrel. Az 1967-es Űrkutatási Szerződés (melyhez 112 állam csatlakozott, köztük Magyarország is) szerint az űr és annak égitestjei – így a Hold is – nem lehetnek egyetlen ország vagy magánszemély birtokában. Az űrkutatás célja a tudományos és békés célú használat, és kifejezetten megtiltja a kozmikus területek meghódítását. Ez azt jelenti, hogy bárki, aki a világűrben telket árul, valójában nem biztosít jogilag érvényes birtokjogot.

Holdi telekvásárlási okirat: egy marketingdokumentum, amely állítólag az égitest felszínén található telek tulajdonjogát igazolja.

A legnagyobb “Holdbirtokos” talán Dennis Hope, aki azzal vált ismertté, hogy 1980-ban állítása szerint megvette az égitestet. Mindezt úgy, hogy szerinte megtalálta azt a jogi kiskaput, amely lehetővé teszi számára, hogy eladja területeit. A mai napig működő weboldalt üzemeltet, ahol a Holdon (és most már a Marson is) lévő telkeket értékesíti, de a kiadott tanúsítványok természetesen nem érnek semmit.

Miért átverés a csillagok elnevezése?

Sokan csillagot szeretnének elnevezni magukról, vagy kedves, romantikus gesztusként egy szerettükről. Az interneten számos olyan cég található, amely ezt a szolgáltatást kínálja, gyakran személyre szabott oklevelekkel. Sajnos ennek sincsen semmilyen jogi alapja, így hivatalosan nem is ismerik el.

A csillagokat és bolygókat a felfedezők vagy a kutatási projektek vezetői nevezhetik el, de csakis a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) szabályai szerint. Az IAU feladata, hogy hivatalosan jóváhagyja és regisztrálja a neveket, biztosítva, hogy azok megfeleljenek a tudományos közösség elvárásainak.

Kvázihold elnevezési verseny: a Radiolab és a Nemzetközi Csillagászati Unió által indított kampány az égitestek névadására.

Hivatalos lehetőségek: mi az, amit valóban elnevezhetünk?

Bár a csillagok és a Hold nem birtokolható jogilag, léteznek valódi lehetőségek, ahol az emberek részt vehetnek az égitestek elnevezésében. Az IAU évente megrendezi a NameExoWorlds kampányt, amely során a közönség exobolygókat, és azok csillagait nevezheti el. Az ilyen programok célja a tudomány népszerűsítése, és a kiválasztott nevek hivatalosan is bekerülnek a nyilvántartásba.

Emellett, ha egy kutatócsapat új kisbolygót fedez fel, akkor a felfedezőknek lehetőségük van elnevezni azt. Az ilyen elnevezések hivatalosak, és a kisbolygó neve bekerül a Minor Planet Center adatbázisába, amely az új felfedezéseket és azok neveit tartja nyilván. Számos  magyar nevű kisbolygót is találhatunk a listán, ezek többségének felfedezése hazai csillagászokhoz köthető.

Ezek a lehetőségek valódi tudományos elismerést jelentenek, és jogilag is érvényesek. Ha valóban szeretnénk részt venni egy égitest elnevezésében, akkor csak a tudományos közösség által irányított programokon keresztül tehetjük azt.

  • Néha a NASA és más űrügynökségek (például az ESA – Európai Űrügynökség) is olyan programokat szerveznek, amelyek lehetőséget adnak a nyilvánosságnak például Mars-járók vagy űrszondák nevének kiválasztására, amelyek során a közönség javaslatokat tehet, és a legnépszerűbbek nyernek.
  • Jelenleg lehetőség van egy kvázihold (olyan égitest, amely egy bolygó vagy kisbolygó körül kering, de nem igazi hold) elnevezésébe beleszólni. A javaslatok beküldésének határideje már lejárt, de a legjobbakra 2024 decemberéig lehet szavazni.

Mars-járó a vörös bolygó felszínén: futurisztikus űrjármű a Mars kutatására és felfedezésére.

A cégek és alapítványok szerepe

Olyan cégek, mint például a Star Registry vagy a Make-A-Wish Foundation, szórakoztató vagy jótékonysági céllal kínálnak lehetőséget csillagok és egyéb égitestek elnevezésére. Bár ezek az elnevezések nem hivatalosak, az emberek mégis szívesen vásárolnak ilyet ajándékba. E szolgáltatások nem biztosítanak tudományos vagy jogi érvényességet, de hozzájárulnak a csillagászat és a jótékonyság fontosságának népszerűsítéséhez.

Összegzés

A Holdon való telekvásárlás és a csillagok elnevezése ugyan vonzó lehetőségnek tűnhet, de csupán szórakoztató vagy ajándékozási célú üzleti tevékenységek, nem biztosítanak valódi tulajdont vagy névadási jogot. A valódi elnevezések a csillagászat tudományos közösségére vannak bízva, az IAU és más csillagászati testületek végzik. Ha valaki égitestet szeretne elnevezni, akkor a tudományos kampányok és felfedezések lehetőségei állnak rendelkezésére – de a Hold és a csillagok továbbra is a közös emberi örökség részei maradnak, amelyeket birtokba venni sem lehet.

Érdekességek

Vicces és érdekes csillagnevek (angol nyelvű cikkek)

  1. A Something of the Marvelous gyűjteménye
  2. A Space.com cikke a témában

Online csillagászati adatbázisok, mobil alkalmazás és desktop program

  1. SIMBAD Astronomical Database
    Az egyik legátfogóbb és legmegbízhatóbb csillagászati adatbázis, amely több millió égitest hivatalos nevét, típusát és koordinátáját tartalmazza. Csillagászok és kutatók is használják.
  2. VizieR Catalogue Service
    Több mint 25 000 csillagászati katalógust tartalmaz, így lehetővé teszi a csillagok és égitestek széleskörű keresését és részletes összehasonlítását.
  3. NASA Exoplanet Archive
    Az exobolygók és azok körüli csillagok adatait tartalmazza, és segít az új csillagok és bolygók felfedezésében.
  4. SkySafari
    Mobil alkalmazásként és desktop programként lehetővé teszi a csillagok, bolygók, csillagképek és egyéb égitestek vizualizálását és felfedezését interaktívan.
  5. Gaia Data Release
    A Gaia űrtávcső által gyűjtött adatok, amelyek pontosan meghatározzák a csillagok helyzetét, mozgását és távolságát, és kulcsfontosságúak a csillagászat további fejlődéséhez.
  6. Hubble Heritage Project
    A Hubble Űrtávcső által készített lenyűgöző fényképek gyűjteménye, amely csillagok, galaxisok és egyéb csillagászati objektumok látványos ábrázolásait tartalmazza, és segít a tudományos kutatásokban.