A CanSat-verseny egy rendkívül izgalmas műhold-szimulációs projekt a tudomány és technológia iránt érdeklődő középiskolásoknak, ahol az Európai Űrügynökség (ESA) partnerprogramjaként lehetőséged nyílik egy igazi űrkutatási kalandra és high-tech eszközökkel való kreatív munkára.

CanSat-verseny – mini műholdak nagy kihívásokkal

A verseny a nevét a can (üdítősdoboz) és a satellite (műhold) szavakból alkották meg. Ez magában foglalja a feladatot: a középiskolásokból álló csapatoknak egy mini műholdat kell beleépíteniük egy üdítősdoboz nagyságú és alakú formába. Ebbe kell beleférnie a műhold fő részegységeinek: energiaellátás, érzékelők és kommunikációs rendszer – így készül el a CanSat. A fejlesztés 6 hónapos folyamata pontosan úgy zajlik, mint egy valódi ESA- vagy NASA-űrmisszió során.

A CanSatet aztán egy rakéta lövi fel körülbelül egy kilométeres magasságig vagy ledobják egy platformról, drónról vagy kötött ballonról. A feladat itt még nem ér véget: a műholdatoknak tudományos kísérletet és/vagy technológiai bemutatót kell végrehajtania, biztonságosan le kell szállnia, majd elemzést kell végezni a begyűjtött adatokból.

CanSatLab: Támogatás az ESA és a NASA szakértőitől

Az ESA tagállamainak többsége évente rendez nemzeti CanSat-versenyt, ahová középiskolás, 14-19 éves diákok nevezhetnek 3-6 fős csapatokkal. Korábbi, hasonló projektben szerzett tapasztalat nem szükséges – kíváncsiság és motiváció annál inkább -, mert a CanSatLabtől, a versenyt támogató, Magyarországot lefedő laborhálózattól minden segítséget megkaptok. Ennek alapítója Detre Örs Hunor, a James Webb Űrteleszkóp egyik vezető fejlesztője. Minden csapatnak van egy (esetleg két) mentora, ők, valamint egyetemista diákok és több olyan űrkutató segít benneteket szaktudásukkal, akik az ESA és a NASA programjain dolgoztak. Ennek köszönhetően több olyan csapat is volt már, amelyik teljesen kezdőként is sikeresen eljutott a döntőig.

Innováció és kutatás csapatmunkában, high-tech eszközökkel

Egy igazi űrmisszió minden lépését meg kell valósítanotok, és mindeközben észrevétlenül fejlődtök a fizika, elektronika és programozás terén, megtanulhattok forrasztani és lehetőségetek nyílik CNC megmunkálásra is akár. Olyan high-tech eszközökhöz is igyekszik biztosítani a labor a hozzáférést, mint a fém 3D-nyomtatók vagy a robotvezérelt elektronikai panelgyártó berendezések.

A csapatmunka kiemelkedő fontosságú ebben a versenyben, mivel minden tag különböző feladatot lát el és együtt kell működnötök a CanSat tervezése, összeszerelése és tesztelése során. Megoszthatjátok egymással ötleteiteket, tapasztalataitokat és közösen dolgozhattok az adatok elemzésén és az esetleges problémák megoldásán. Így hatékonyabb a munka és gyorsabban haladtok a projekttel.

Élmények az űrkutatás világában: Utazás az ESA technológiai központjába

Magyarország 2018-ban indult először és a HUnSat-csapat elnyerte a verseny nemzetközi technikai különdíját. A tavalyi évben már több mint 200 diák nevezett be, 48 csapatban. A kiválasztott 10 döntős csapatból a győztes team díja egy utazás az ESA technológiai központjába (ESTEC), a hollandiai Noordwijkbe. A háromnapos esemény része a ‘Space Engineer for a Day’, azaz az „Űrmérnök egy napra” program.

Kiderül, mit csinál egy mérnök az ESA-nál, bemutatják a különböző létesítményeket (pl. laboratóriumokat), beszélgethettek űrkutatási szakértőkkel, részt vehettek különböző közösségi és űrkutatás témájú programokon, bemutathatjátok koncepciótokat egy szakértői bizottságnak és ismerkedhettek a többi győztes csapattal.

Az Európai Űrügynökség (ESA) fő irányítóterme

Forrás: ESA

 

2025: Magyarország első középiskolás műholdja az űrben

A CanSat nem csak Európában van jelen, története 1998-ig nyúlik vissza. Az Egyesült Államok és Japán közös szimpóziumán Bob Twiggs, a Stanford Egyetem emeritus professzora vetette fel az eredeti ötletet. Az ő nevéhez fűződik a CubeSat (10×10×10 cm méretű, legfeljebb 1 kg tömegű) és a PocketQube (kb. 5×5×5 cm méretű, legfeljebb 250 g tömegű) mininűholdak koncepciója is. Azóta számos ország csatlakozott a versenyhez, többek között India, Irán, Argentína, Dél-Korea, a Dél-afrikai Köztársaság és Kurdisztán is.

Egyedülálló módon a magyarországi tíz döntős csapat lehetőséget kap a CubeSatLab hálózat segítségével saját, igazi űreszközön dolgozni (CubeSat vagy PocketQube) a támogató egyetemek, intézetek diákjainak és űrkutatóinak mentorálásával. A kis méretű műholdak először szuborbitális, majd orbitális pályára kerülnek. Egy Pocket-műhold indítására már lehetőséget is kaptunk, 2025-ös fellövéssel. Ez lesz Magyarország első, középiskolások által is fejlesztett, orbitális pályán lévő műholdja.